Praca przy komputerze a zdrowie

Zastanawialiście się kiedyś jak wpływa na nasze zdrowie praca przy komputerze? Czy ma to również związek z naszym samopoczuciem? A może doskwiera wam ból palców lub kręgosłupa?
Jeśli spędzacie długie godziny przy komputerze, jest bardzo prawdopodobne, że ten artykuł rozświetli trochę wasze spojrzenie na ten temat.

Ułożenie ciała

Ułożenie ciała kiedy pracujemy bądź bawimy się przy komputerze jest bardzo ważna, drobne zmiany w pozycji siedzącej mogą zmniejszyć ryzyko urazów kręgosłupa występujących z powodu długotrwałego utrzymywania pozycji siedzącej.

Bardzo długi czas, który spędzany jest przed komputerem przez większość z graczy naraża ich na wiele przykrych konsekwencji. Wcześniej wspomniane konsekwencje to między innymi: bóle głowy, problemy ze wzrokiem, zmęczenie fizyczne oraz zmęczenie psychiczne.

Znalezienie poradników które uczyły by tego jak ustawić poszczególne segmenty ciała względem siebie podczas pracy przy komputerze jest niezwykle trudne.

Dolegliwości związane z pracą przy komputerze

Użytkownicy komputerów najczęściej skarżą się na następujące dolegliwości:

  • bóle głowy
  • bóle wokół oczu
  • bóle napięciowe szyi, pleców barków, rąk
  • bóle kręgosłupa
  • senność, zmęczenie, które nie mija po odpoczynku
  • nadmierne, częste mruganie
  • nadwrażliwość, ból, napięcie, ucisk, kłucie, pieczenie, łzawienie, swędzenie oczu.

Częste są również kłopoty ze wzrokiem, takie jak:

  • zamglone widzenie przy patrzeniu w dal
  • nieostre widzenie z bliska
  • pogarszająca się ostrość widzenia wraz z upływem dnia
  • podwójne widzenie obrazu na ekranie

Praca przy komputerze jest źródłem kłopotów ze wzrokiem wynikających z samej specyfiki tej pracy. W naturalnych warunkach oko zmienia obiekty zainteresowania. Zaniechanie tej czynności prowadzi do zwiotczenia mięśni gałki ocznej, a to z kolei powoduje problemy z akomodacją i pogorszenie wzroku.
Innym, ważnym aspektem pracy przy komputerze jest nawilżanie rogówki oka. Normalnie rogówka nawilżana jest podczas mrugania, w wyniku rozprowadzenia wydzieliny łzowej. Sygnał dla powiek wysyłany jest przez mózg i w jego wyniku następuje mrugnięcie. Podczas pracy przy komputerze użytkownik skupiając się często na grze bądź innym obrazie, który jest wyświetlany na monitorze – przestaje mrugać. Czynność mrugania jest bardzo istotna, jeżeli gracz nie będzie mrógał to po zakończeniu sesji może wystąpić pieczenie i podrażnienie oczu, które w subiektywnym odczuciu nie jest przyjemnym doznaniem.

Zespół cieśni nadgarstka

Przymusowa pozycja rąk podczas pisania na klawiaturze komputera polega na skręcie przedramion do wewnątrz i wygięciu dłoni na zewnątrz przy jednoczesnym uniesieniu nadgarstków. Oczywiście każdy ustawia klawiaturę na swój własny sposób więc nie można tutaj powiedzieć o wszystkich osobach korzystających z klawiatury. Jednak osoby szczególnie podatne mogą spowodować nadmierne ściśnięcie nerwów w najwęższym miejscu przegubu dłoni, tzw. kanale nadgarstka. Może zatem występować drętwienie, mrowienie oraz ból na odcinku od palców poprzez dłoń aż po nadgarstki.

Bóle kręgosłupa, napięcia i przykurcze mięśni

Nieprawidłowa pozycja i niewłaściwa organizacja miejsca pracy przyczyniają się do powstawania przykurczów mięśni, przykurcze natomiast powodują powolne rozwijanie się dystonii mięśniowej (zaburzenie równowagi napięcia mięśni). Dystonia mięśniowa bezpośrednio powoduje błędne ustawienie segmentów kostnych (kręgosłupa, ramion, ud), długotrwałe pozostawanie w takiej pozycji powoduję utrwalenie się skrzywienia kręgosłupa, dyskopatie itp. 

Stres przy komputerze

Różne objawy stresu, który powodowany jest przez długotrwałe korzystanie z komputera to najczęściej wynik kilku czynników. Wcześniej wspomniane czynniki to np. złe posługiwanie się oczami, zła pozycja ciała, nieprawidłowa organizacja stanowiska pracy, a także spiętrzenie stresu fizycznego, umysłowego oraz przewlekłego zmęczenia oczu.

Źródło: http://www.doz.pl/czytelnia/a381-Zasady_pracy_przy_komputerze

Dodaj komentarz